Закаснела осуда злочина - Миклош Хорти
ПорталНовосадска рација
Миклош Хорти се о Рацији први и једини пут јавно огласио тек 15. марта 1944. У говору који у књизи „Новосадска рација“ цитира мађарски историчар Јанош Бузаши, рекао је: „У току једног четничког упада у Нови Сад, предузимане су недопустиве и кажњиве акције, али су одговорна лица и кривци за ове изгреде доспели пред војни суд и строго су кажњени. Најблажа изречена казна износи десет година робије. Новосадске испаде сви осуђујемо, јер је том приликом животе изгубило 3.000 људи, међу којима је, нажалост, било и много невиних.“
Суђење је почело 14. децембра 1943, али је четворици првооптужених дозвољено да се бране са слободе, што су Фекетехалми-Цајднер, Граши и Деак искористили да 15. јануара 1944, само пар дана пре изрицања казне, напусте Мађарску.
„На наговор Цајднера, са њим и Деаком сам аутомобилом побегао у Немачку. Убеђен сам да је наше бекство благословила влада и да је о томе био обавештен и премијер Миклош Калаи“, изјавио је Граши у поратном сведочењу у Новом Саду. Зелди је, такође у Немачку, побегао неколико дана раније.
Иначе, суд је констатовао пуну одговорност све четворице, али им није изрекао никакве казне, ни оне уобичајене, у одсуству. Преосталих 11, махом нижих жандармеријских официра осуђено је на казне затвора од десет до 15 година, а међу њима и капетан Шандор Кепиро, који је, како наводи др Ђорђе Н. Лопичић у књизи „Мађарски ратни злочини 1941 – 1945“, добио десет година.
После Хортија, поглед на рацију је, иначе, званично променио и њен директни налогодавац Сомбатхељи. У наредби својим официрима од 21. јануара 1944, оно што се догодило у Шајкашкој и Новом Саду назвао је „националном несрећом каква се није десила у историји мађарске војске, погодном да се између мађарског и српског народа посеје стогодишње семе мржње и освете“.
Све то је, међутим, било само плод страха од последица пораза који је незаустављиво долазио, а не, чак ни окаснеле, потребе за истином и правдом. Штавише, када је Немачка у пролеће 1944. извршила мирну окупацију Мађарске, за шта су, узгред, сагласност претходно дали управо Хорти и Сомбатхељи, сви официри осуђени за злочине у Рацији су рехабилитовани.
Међу њима и Кепиро, који се, после више деценија проведених у Аргентини, вратио у Будимпешту, и 2011. умро као слободан човек!
У саставу немачких СС јединица које су 1944. извршиле окупацију Мађарске, били су и Граши, Деак и Зелди. Одмах су прионули на формирање СС дивизије „Хуњади“, на чијем челу је најпре био Деак, а потом Граши. Једно од високих командних места добио је и Зелди.
Фекетехалми, који је, после бекства из Мађарске, у Немачкој добио чин групенфирера и као саветник команданта био распоређен у ИИ оклопну армију Вермахта која се борила у Нормандији, вратиће се нешто доцније. У влади Ференца Салашија постаће заменик министра одбране и добиће чин армијског генерала.
Страдање братства манастира и мештана у Бођанима током „Рације“ – Мучења и убијања од Великог петка до Васкрса
О страдању братства манастира Бођани и пљачки ове свет
Радио порука Хорти Миклоша о примирју
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum del
Заслужена правда за крвнике
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum del