
Мађарски полицајци и војници који су стајали над убијеним Јеврејима у Новом Саду, Југославија, 23. јануара 1942
У априлу 1941. мађарске снаге ушле су у Нови Сад. Када је откривена мала подземна група која је деловала против њих, Мађари су одсекли то подручје од остатка земље и ставили га под полицијски час. Три дана, од 21. до 23. јануара 1942., док је град био потпуно окружен, мађарски војници су дивљали и чинили бројна зверства. На температурама од 20 ° испод нуле и по јаком снегу, 500 Срба и 800 Јевреја одведено је из својих домова и одведено у јаме за убијање или на обале Дунава и убијено. У априлу 1944. Немци су сакупили остатак новосадских Јевреја, око 1.600 људи, и депортовали их у Аушвиц.

Током Другог светског рата, Нови Сад се налазио у Бачком округу северне Србије, у Југославији. Од 61.000 становника, око 2.400 су били Јевреји. У априлу 1941. године, као део инвазије снага Осовине на Југославију, мађарске снаге окупирале су Нови Сад и одмах почеле да тероришу јеврејске и српске становнике. Мушкарци између 16-65 година били су ангажовани у радним батаљонима. Неки су послати на фронт, пре свега у Украјину, где су били приморани да уклањају нагазне мине, а вец́ина је притом умрла.
После сукоба са партизанима на подручју Новог Сада крајем 1941. и почетком 1942. године, мађарска влада под управом Миклоша Хортхија основала је две војне јединице и послала их против Јевреја и Срба у Бачкој. Почетком јануара 1942. ове снаге су убиле стотине Јевреја у селима у околини Новог Сада. Три дана, од 21. до 23. јануара 1942., док је град био потпуно окружен, одсечен од остатка земље и стављен под полицијски час, мађарски војници су подивљали и починили бројна зверства. На температурама од 20 ° испод нуле и по јаком снегу, људи су одвођени из својих домова и одвођени у јаме за убијање или на обале Дунава и убијани. Током клања, познатог као „Ратзиа“, убијено је 500 Срба и 800 Јевреја, укључујуц́и жене, децу и старце. До 23. јануара убијено је више од 5.000 људи из бачког округа, од чега половина Јевреја. Шест јеврејских заједница је избрисано.
Клање је изазвало негодовање у неутралним земљама, укључујуц́и Швајцарску, Шведску, Шпанију и Турску. У марту 1942, Миклос Каллаи је именован за мађарског премијера и признао је убиство невиних људи. 1942. године вец́ини убица је суђено, а неки од њих и затворени, али су побегли у Немачку и вратили се у Мађарску марта 1944. са немачком војском. Месец дана након повратка стигли су у бачки регион заједно са немачким СС јединицама и мађарским жандармима и учествовали у депортацији 1.600 новосадских Јевреја у Аушвиц. У мају је преко 8.000 Јевреја из бачког округа депортовано на истребљење у Аушвицу и другим логорима. Око 2.500 Јевреја од 16.000 бачких Јевреја преживело је Холокауст.
Саша Марковић: Мађари у Краљевини Југославији
Југословенско бреме У политички живот југословенс
НАРЕЂЕЊЕ ЈОЖЕФА ГРАШИЈА ДА ПОКОЉ ПОЧНЕ У ПЕТ УЈУТРО: Погром у јужној Бачкој до детаља унапред испланиран
У Србобрану је 19. јануара 1942. године одржана специјална
ЈЕДАН СПИСАК НОВОСАЂАНА КОЈИ СУ ПРОТЕРАНИ 1941. ГОДИНЕ
Након краткотрајног рата између Краљевине Југославиј