Свештеномученик Георгије Парабућски (1891–1942), парох титeлски

Свештеномученик Георгије Парабућски (1891–1942), парох титeлски

Рођен је 6. маја 1891. године у Ђурђеву, у сиромашној паорској породици. Отац му се звао Стеван. Основну школу је учио у родном месту, а у Великој српској православној гимназији у Новом Саду је матурирао 1910. године. Богословију је успешно завршио у Сремским Карловцима. Положио је испит за професора-катихету, а у Бечу је дипломирао на Философском факултету. После Великог рата, дипломирао је и на Правном факултету у Суботици.

Оженио се Милицом Радованов из Старог Врбаса, 1916. године, а исте године је рукоположен у Сремским Карловцима за презвитера. Као питомац Богословије био је обавезан да служи у Горњокарловачкој дијецези, али је, захваљујући својим високим квалификацијама и способностима, добио парохију у Тителу. Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве упутио га је 1927. године на факултет у Стразбуру, ради богословског усавршавања и дијалога са другим хришћанским Црквама.

Дужност катихете и наставника у титeлској школи обављао је у периоду од 1928. до 1932. године. Уживао је велики углед међу парохијанима у Тителу и на парламентарним изборима 1931. године изабран је за народног посланика за Тителски срез. Био је веома активан у друштвено-политичком животу у Шајкашкој. За народног посланика у Народној скупштини Краљевине Југославије изабран је, 1935. године, са листе Удружене опозиције. Бавио се књижевношћу, а био је познат и као одличан појац и познавалац црквене музике. Написао је неколико књига и издао их о своме трошку, а најпознатије су: „Пут новоме животу”, „Са царских двери сеоскога храма”, „Ликови светитеља” и „Раскрсница живота”.

За време мађарске окупације прото Георгије је убијен у злочиначкој Рацији у Тителу, спроведеној трећег дана Божића 1942. године. Злочинци су њега и педесет других недужних жртава у Тителу претходно бесомучно ударали ногама и пендрецима по свим деловима тела и на страховитој хладноћи поливали водом, да би их, потом, убили митраљеском ватром.

 

 

Одломак из књиге „Свети мученици Бачки“

Контактирајте нас

Портал „Новосадска рација“

За сва додатна питања молимо вас да нам се обратите путем телефона или електронске поште. Наше колеге ће вас контактирати у најкраћем року.

m