ИЗ СМРТИ У БЕСМРТНОСТ Погром у Бачкој 1941 – 1944. године
Информативна служба Епархије бачке
Нови Сад 2023.
ПРЕДГОВОР
Књига која је пред читаоцима настала је на основу серијала Радио-Беседе, радио-станице Епархије бачке у Новом Саду, под називом Погром у Бачкој 1942. године, припремљеног и емитованог поводом обележавања осамдесетогодишњице стравичног Погрома у Бачкој јануарских дана 1942. године. Књига доноси укупно двадесет и шест текстова у којима је, кроз записане разговоре са личностима различитих професионалних и животних профила, детаљно и из различитих углова сагледана тематика страдања невиних жртава у злочиначком Погрому у Бачкој од стране мађарског окупатора. У текстовима је, уз мање измене и прилагођавање за потребе ове књиге, задржана структура разговорâ који су вођени у поменутом серијалу. Првобитна идеја је била да се кроз овај серијал широј јавности предоче непобитне историјске чињенице о страдању српскога народа, али и осталих житеља Бачке, у крвавом јануару 1942. године, када је, по свему судећи, на веома добро испланиран и унапред организован начин, извршен погром над невиним цивилним становништвом, и то највише над српским православним живљем у Шајкашкој и у Новом Саду, као и у другим местима у Бачкој. Како су и сами саговорници веома одговорно посведочили, ова страдања невиног народа у Бачкој, чији врхунац се везује за јануар 1942. године, почела су још приликом окупације Бачке 1941. године, а окончана су тек 1944. године. Следствено, у књизи су додатно осветљени многобројни злочини који су се догодили у Бачкој у периоду од 1941. до 1944. године.
Посебан мотив за приређивање и објављивање ове књиге јесте прибрајање лику светих наше свете Цркве светог Иринеја, епископа бачког, и светих мученика бачких, који су били истински сведоци љубави Христове управо у том периоду великих страдања српскога народа. Међу жртвама Погрома у Бачкој било је и шеснаест свештенослужитеља, коју су међу првима пострадали у Погрому као свештеномученици бачки. Свети и светли лик владике Иринеја (Ћирића), духовног оца и епископа свих невино пострадалих православних житеља Бачке у периоду 1941 – 1944. године, био је непоколебиви стуб истинског сведочења вере у Христа у тим тешким годинама великих страдања у Бачкој. Овај пастир Цркве Христове показао се мудрим учитељем мучеништва за веру, пожртвованим добротвором и смиреним сведоком мученичког страдања сопствене пастве која му је била поверена, а не издајником или сарадником тадашњих мађарских окупационих власти, чиме су га сматрали тадашњи непријатељи Српске Цркве, од којих је чак и физички страдао непосредно пре своје земне кончине. Примери светог владике Иринеја (Ћирића) и светих мученика бачких подсећају нас на непобитну истину да зло никада нема последњу реч и да сећање на ове догађаје у нама треба да изазове радосну тугу или тужну радост будући да је кроз ова страдања Црква Божја препознала и новојављене светитеље, који се моле за све нас пред Престолом Божјим.
Књига је приређена и са циљем пружања скромног доприноса неговању културе сећања на ове и многобројне друге злочине над српским народом и Српском Црквом. Сећајући се свих ових догађаја, а притом не гајећи било какво осветољубиво или злонамерно расположење, нећемо заборавити да је истински пут живота у Христу пут Крста и Васкрсења, пут на који је призван свако од нас. Истовремено, циљ објављивања ове књиге јесте и покушај да се многобројна потресна сведочанства о Погрому у Бачкој сачувају од заборава и да се истина о страдањима почињеним у Бачкој у периоду 1941 – 1944. пренесе свим будућим нараштајима и да послужи као опомена да овакви злочини човека над човеком не смеју да се понављају и да они никада не могу бити оправдани.
На крају овог скромног уводног слова изражавамо нашу најдубљу благодарност Преосвећеном Епископу бачком др Иринеју, са чијим благословом је књига објављена у издању Информативне службе Епархије бачке. Посебну благодарност изражавамо свим саговорницима серијала о Погрому у Бачкој, ауторима текстова објављених у овој књизи, који су својим несебичним трудом и учешћем допринели најпре да серијал буде реализован, а потом и да текстови настали на основу серијала добију своју коначну форму у књизи која је пред читаоцима. Штампање ове књиге не би било могуће без материјалне помоћи Покрајинског секретаријата за културу, информисање и односе са верским заједницама, чијем руководству најсрдачније захваљујемо. Велику захвалност дугујемо и госпођи Нади Вижлини Радељић, која је била водитељ серијала о Погрому у Бачкој. У припреми књиге учешће су узели и сарадници Информативне службе Епархије бачке, којима такође захваљујемо на сарадњи и свесрдној помоћи.
Уочи празника Преноса моштију светог Иринеја Исповедника, епископа бачког, и светих мученика бачких, 17. септембра / 1. октобра 2023. лета Господњег |
Презвитер др Милан Бандобрански
уредник Информативне службе Епархије бачке |
Одломак из књиге „ИЗ СМРТИ У БЕСМРТНОСТ – Погром у Бачкој 1941 – 1944. године“, Беседа